Kopertina e librit Përtej fjalëve

Shpërndaje në:

Përtej fjalëve

Çmimi:

500 Lekë

Shto librin tek lista e librave të preferuar.

Kategoria Poezi
Formati PDF
Shtëpia botuese Botimet ADA
Data e botimit 11-07-2021
Gjuha Shqip
Numri i faqeve 88
ISBN 978-9928-326-00-0

Pajisjet ku mund të lexohet libri

Desktop
eReader
Tablet
Windows
IOS
Android

Përmbledhja

Kam jetuar vitet e fëmijërisë dhe një pjesë të rinisë në kontakt të përditshëm me natyrën e harlisur të tokës së vendlindjes sime kalabreze. Dehesha me aromën e luleve, me këngën e zogjve, me shijen e frutave përgjatë shtigjeve të pyllit “tim”, vend ideal për meditim, dëgjues i besuar i sekreteve të vogla të zemrës dhe balsam në çastet e melankolisë.
Që kur u transferova në Lombardinë dinamike, të zhurmshme dhe gjithë harbim, provoj një nostalgji gjithnjë e më të madhe për ato pamje qetësuese, për dritën e agimeve e të perëndimeve të diellit, për transparencën e kthjellët të qiellit. Kështu, sot, shpeshherë ndiej nevojën jetike për qetësinë e asaj kohe: për të dëgjuar veten, për t’u çliruar nga emocionet e mia, për t’u frymëzuar nga vështrimet, nga gjestet dhe historitë e njerëzve që kam takuar në rrugëtimin tim.
Për këtë arsye, në libër do të gjeni vazhdimisht fjalët “dritë” dhe “heshtje”: ato shprehin ndjesitë që më përfaqësojnë më mirë dhe që kanë shoqëruar shumë çaste (të trishtuara ose të gëzueshme) të ekzistencës sime.
Kjo vepër është përkthyer në gjuhën shqipe nga Irma Kurti.
Autorja

Vlerësime

5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%

Lini përshtypjen tuaj

Ju duhet të bëni log in për të shtuar një përshtypje.

Libra të ngjashëm me "Përtej fjalëve"

Regjistrohu në newsletter

Njoftohu me email mbi librat e rinj, ofertat dhe shkrimet e fundit.